Sports

 

Total Ground Area  = 23000 sqm.

Playing Area = 20500 sqm.

OUTDOOR FACILITY:

  • New Basket Ball court with fiber glass board  = 1No.
  • Volleyball court  = 2 No.
  • Kabaddi court = 1No.
  • Football  ground = 1 NO
  • Track 400m & Field ( 8 lane)  =1 NO
  • Cricket Ground

INDOOR FACILITY:

  • Badminton
  • Table Tennis

INCHARGES:

Sr. No. Name & Designation Duration
01 Sh. V.K. Nayyar, P.T.I. 1970 to 2001
02 Sh. B.R. Arya, P.T.I. 2001to continue

 

ACHIEVEMENTS OF SPORTS ACTIVITIES

FOR LAST TWO YEARS

H.P. INTER POLYTECHNIC SPORTS & ATHLETIC MEET

Major facility :- 400m Track, Football, Basketball, Volleyball, Kabaddi, Cricket Ground & Badminton Court

 

Year Event Position Best Player All round Best
2011-12 Basket Ball (Boys) Winner Rajesh Dhiman

3rd Year Civil

 
  Table Tennis (Boys) Runnerup            –  
  Badminton (Girls) Runnerup            –  
  Volley Ball (Girls) Runnerup            –  
  Table Tennis (Girls) Runnerup            –  
         
  Athletics (Boys) Position Best Athlete  
  100m 1st , 2nd    
  200m 1st, 2nd & 3rd      
  400m 1st    
  800m 2nd    
  5000m 3rd Rahul Sharma  
  4 X 100m Relay 1st    
  4 X 400m Relay 1st

&

Won All over Trophy
  Long Jump 3rd      
  Triple Jump 1st & 3rd    Hitesh Bhardwaj  
  Shot Put 1st    
  Discus Throw 1st & 2nd    
  Athletics (Girls) Position Best Athlete  
  100m 1st    
  200m 2nd    
  400m 3rd      

 

Year Event Position Best Player All round Best
2012-13 Basket Ball (Boys) Winner Nitish Sharma

3rd Year Mech.

 
  Badminton (Boys) Winner Mohinder         

 3rd Year Mech.

Won All round best Trophy
  Table Tennis (Boys) Runnerup            –  
         
  Athletics Position Best Athlete  
  100m 3rd

 
  200m 1st & 2nd

 
  400m 2nd

 
  800m 3rd

Won All over Trophy
  1500m 1st

 
  5000m 2nd

 
  4 X 100m Relay 2nd

 
  4 X 400m Relay 1st

 
  Discus Throw 1st

 

YEAR

EVENT

POSITION

BEST PLAYER NAME

2009-10

Kabaddi(Boys)

WINNER

T.T.(Boys)

WINNER

Karan Avasthi

Football(Boys)

RUNNERUP

Basketball(Boys)

RUNNERUP

Cricket(Boys)

RUNNERUP

Won All Round Trophy in Games (Boys)

Won All Round Trophy in Athletics Meet (Boys)

Best athlete Mr. Vijay Kumar 3rd Year Mech. Engg.

2010-11

Badminton(Boys)

RUNNERUP

 

Cricket(Boys)

RUNNERUP

 

Won All Round Trophy in Games (Boys)

Won All Round Trophy in Athletics Meet (Boys)

Best athlete Mr. Rahul Sharma  2nd Year Civil. Engg.